Jak powstają kurzajki?

Kurzajka to nieestetyczna i powodująca dyskomfort zmiana skórna wywołana wirusem brodawczaka ludzkiego. Najczęściej występuje na stopach oraz dłoniach. Ma tendencję do powracania, dlatego jej leczenie bywa trudne i długotrwałe. Jakie sposoby pomogą zatem w walce z uporczywymi brodawkami?

Czym są kurzajki?

Kurzajki to potoczna nazwa brodawek spowodowanych zakażeniem wirusem HPV. Mogą mieć różną wielkość od kilku milimetrów do nawet 2 cm. Wyglądem przypominają grudkowatą narośl o szarożółtym lub brązowym odcieniu. Ich powierzchnia jest szorstka i nieregularna. Wokół zmiany nie dostrzega się jednak oznak stanu zapalnego.

Jak powstają kurzajki?

Za pojawianie się kurzajek na ciele odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Wystarczy już sam kontakt z zarażoną osobą lub przedmiotami, z których korzystała. Miejscami największego ryzyka są:

  • baseny, sauny,
  • szatnie gimnastyczne,
  • salony kosmetyczne i wszystkie inne miejsca, gdzie skóra może zetknąć się ze skażoną powierzchnią.

Wirus wnika do organizmu poprzez uszkodzony naskórek, np. drobne zranienie lub otarcie. Kurzajki najczęściej pojawiają się u osób z obniżoną odpornością. Należy pamiętać, że od momentu zarażenia się wirusem HPV do czasu pojawienia się kurzajek może minąć nawet kilka miesięcy, podczas których sami stajemy się nosicielami i możemy zarażać kolejne osoby.

Metody leczenia kurzajek

  • Zamrażanie (krioterapia) – polega na zastosowaniu ciekłego azotu, który zamraża brodawkę, powodując tworzenie się pęcherzy wokół i pod kurzajką. Martwa tkanka złuszcza się w ciągu około jednego tygodnia.
  • Silny peeling (kwas salicylowy) – leki na brodawki zawierające w składzie kwas salicylowy działają poprzez usuwanie kolejnych warstw brodawek. Jeżeli ta metoda nie zadziała, lekarz może spróbować kwasu trichlorooctowego.
  • Studio OdNowa stosuje metodę elektrokoagulacji polegającą na wykorzystaniu prądu elektrycznego o wysokiej
    częstotliwości, który termicznie uszkadza białka tkanek. Jest to bezinwazyjny i całkowicie bezpieczny sposób na pozbycie się niechcianych zmian skórnych.