Kurzajka to nieestetyczna i powodująca dyskomfort zmiana skórna wywołana wirusem brodawczaka ludzkiego. Najczęściej występuje na stopach oraz dłoniach. Ma tendencję do powracania, dlatego jej leczenie bywa trudne i długotrwałe. Jakie sposoby pomogą zatem w walce z uporczywymi brodawkami?
Czym są kurzajki?
Kurzajki to potoczna nazwa brodawek spowodowanych zakażeniem wirusem HPV. Mogą mieć różną wielkość od kilku milimetrów do nawet 2 cm. Wyglądem przypominają grudkowatą narośl o szarożółtym lub brązowym odcieniu. Ich powierzchnia jest szorstka i nieregularna. Wokół zmiany nie dostrzega się jednak oznak stanu zapalnego.
Jak powstają kurzajki?
Za pojawianie się kurzajek na ciele odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Wystarczy już sam kontakt z zarażoną osobą lub przedmiotami, z których korzystała. Miejscami największego ryzyka są:
- baseny, sauny,
- szatnie gimnastyczne,
- salony kosmetyczne i wszystkie inne miejsca, gdzie skóra może zetknąć się ze skażoną powierzchnią.
Wirus wnika do organizmu poprzez uszkodzony naskórek, np. drobne zranienie lub otarcie. Kurzajki najczęściej pojawiają się u osób z obniżoną odpornością. Należy pamiętać, że od momentu zarażenia się wirusem HPV do czasu pojawienia się kurzajek może minąć nawet kilka miesięcy, podczas których sami stajemy się nosicielami i możemy zarażać kolejne osoby.
Metody leczenia kurzajek
- Zamrażanie (krioterapia) – polega na zastosowaniu ciekłego azotu, który zamraża brodawkę, powodując tworzenie się pęcherzy wokół i pod kurzajką. Martwa tkanka złuszcza się w ciągu około jednego tygodnia.
- Silny peeling (kwas salicylowy) – leki na brodawki zawierające w składzie kwas salicylowy działają poprzez usuwanie kolejnych warstw brodawek. Jeżeli ta metoda nie zadziała, lekarz może spróbować kwasu trichlorooctowego.
- Studio OdNowa stosuje metodę elektrokoagulacji polegającą na wykorzystaniu prądu elektrycznego o wysokiej
częstotliwości, który termicznie uszkadza białka tkanek. Jest to bezinwazyjny i całkowicie bezpieczny sposób na pozbycie się niechcianych zmian skórnych.